Çocuklar için güneş kremleri

02 Mayıs 2017 Salı, 03:15

Bebek ve çocukların cildi hassastır bu sebeple de kendilerine has özellikleri vardır. Ciltlerinde 5.5 pH değerine sahip olan asit mantosu henüz gelişmemiştir. Gelişmediği içinde ciltlerine daha özenli ve dikkatli bir koruma uygulamalıyız.

Yaz aylarının da gelmesiyle hepimizin aklına gelen şey dışarı çıkmak, güneşli havanın tadını çıkarmaktır. Çünkü uzun süren bir kış mevsiminden ve soğuk havalardan çıkmış oluyoruz. Bundan ötürü de güneşin o sımsıcak parlak halini görmek hepimizi içten bir şekilde mutlu ediyor. Fakat buna aldanıp dikkati elden bırakmamamız gerekmektedir. Çünkü güneşin zararlı ışınları hem bize hem çocuklarımıza ciddi derece de etkilerde bulunabilirler. Örneğin güneşin zararlı ışınlarına uzun bir süre maruz kaldığımızda cildimizde cilt kızarması olarak beliren güneş yanıkları gözükmektedir. Bunlar geçici olarak gözüküyor olsa bile cildimizde kalıcı etkiler bırakabilirler. Hepimiz bu riskin altındayız fakat en büyük risk çocuklarımızdadır.

Hepimiz biliyoruz ki bebeklerimizin ve çocuklarımızın cildi yumuşacık, hassas ve zararlara karşı da oldukça savunmasızdır. Gayet kolay bir şekilde tahriş olabilirler. Kolayca tahriş olabildikleri, yaralandıkları gibi de çok hızlıca iyileşebilirler. Unutmamalıyız ki altı aydan daha küçük bebeklerimiz güneşe maruz bırakılmamalıdır. Altı aydan büyük olan bebeklerimizi ise güneşten koruyan çocuklar için güneş kremleri kullanarak koruyabiliriz.

Bebeğinizin doğmasını nasıl heyecanla beklediğinizi hatırlayın. Doğduğunda da kendinizi nasıl sevgi dolu hissediyorsanız bu duyguyu bebeğinize de her gün her an yansıtmalısınız. Özellikle yaşamlarının ilk birkaç ayında sevginizi hissedebilecekleri fiziksel temaslara gerek duyarlar. Bunları da bebeğinizi yıkayarak, günlük bakımlarını yaparak, bezini değiştirerek, onlarla ilgilenerek çok güzel bir şekilde gösterebilirsiniz. Bu şekilde davranarak hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişmesine katkı sağlamış olursunuz. Bu gelişimi yalnızca bebeğinizin günlük bakımını yaparak sağlayabilirsiniz. Bu bakımın da ne kadar önemli olduğunu buradan anlayabilirsiniz.

Bebeklerimizin cildi de yetişkinlerden oldukça farklıdır. Başlıca olarak yetişkin cildinin olduğu kadar dirençli olmadığını söyleyebiliriz. Bebeklerin cildi yetişkinlerin cildinden yaklaşık olarak on kat daha incedir bu da kolayca zarar görebileceğinin bir göstergesidir. Bebeklerin cildi 5.5 pH değerine sahip olan doğal asit mantosundan da eksiktir. Bu sebeple de sadece bebeğinizin o hassas ve narin cildine uygun özel bakım ve güneş kremlerini kullanmalısınız. Bu ürünler bebeğinizin cildinize zarar vermeyecek ürünler olmalıdır. Bunların dışında bebeklerinizi güneşe maruz bırakmamaya dikkat etmelisiniz. 12 aydan büyük bebeklerin cildini giysileriyle korumaya özen göstermelisiniz. Bunların dışında da güneşe maruz kalan bölgelerini yaklaşık olarak iki saatte bir çocuklar için güneş kremleri sürüp koruyabilirsiniz. Eğer çocuğunuza ince ve açık renkli elbiseler giydirecekseniz de bu bölgelerin altına özenle güneş kremi uygulamalısınız. Koruma faktörüne de dikkat etmeli çocuklar için güneş kremlerini özenle seçmelisiniz. Çocuğunuzu dışarı çıkarttığınız gün hava bulutlu dahi olsa koruyucu krem kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü bulutların arasından geçen güneş ışınları yine çocuğunuzun hassas cildine zarar verebilir. Yaz kış demeden güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyiniz. En etkili sonucu almak istiyorsanız da güneş kremini dışarı çıkmadan yaklaşık 10-15 dakika öncesinde sürmelisiniz. Çünkü cildin kremi güzelce emmesi gerekmektedir. Güneşin altında terli vücuda sürerseniz yine ter ile kremin direk atılmasına sebep olabilirsiniz. Eğer çocuğunuz denize girecekse her seferinde veya iki saatte bir çocuklar için güneş kremlerini tazelemeyi unutmayınız.

https://www.dermoeczanem.com/cocuklar-icin-gunes-urunleri

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Fotokopi Makinası