Enerji Verimliliği Nasıl Sağlanır?

15 Aralık 2018 Cumartesi, 21:29

Teknolojinin ve şehirleşmenin artması ile birlikte enerjiye duyulan ihtiyaç da artış gösterdi. Evde ufak düzenlemeler yaparak ve yeni tasarruf alışkanlıkları ile enerji verimliliği sağlanabilir. Enerji verimliliği, ay sonunda ödenecek olan faturaların düşmesini sağlar. Enerjinin bilinçsiz olarak tüketilmesi, azalan enerji kaynaklarını olumsuz etkiler. Enerji verimliliği hakkında ipuçlarına dikkat edilerek, enerji tasarrufu sağlanabilir.

1.Isı Yalıtımı Yaptırın

Enerji verimliliğini sağlamanın başlıca yolu ısı yalıtımı yaptırmaktır. Binalarda en çok, ısı kaybı yaşanır. Isı yalıtımı yaptırılarak, kış aylarında ısınmak ve yaz aylarında da serinlemek için kullanılan enerji daha verimli hale getirilebilir. Camların ve kapıların sebep olduğu ısı kaybına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle geniş camlar ve balkon kapıları ısı kaybına yol açabilir. Tüm camlarda çift cam tercih edilmeli ve eskimiş doğramalar değiştirilmelidir. Isı kaybına yol açan, hava kaçıran yerler tespit edilerek sünger cam bantları ile kapatılabilir. Isı yalıtımı, doğalgaz faturalarında yaklaşık %50 oranında enerji tasarrufu elde edilmesini sağlar.

2.Radyatörleri Kontrol Edin

Radyatörlerin üzeri perde, örtü vb. malzemelerle kapatılmamalıdır. Üzerlerine kuruması için giysi bırakılması, ısının aktarılmasını engeller. Radyatörlerin bakımının yaptırılması verimliliği artıracaktır. Yapı marketlerde ve nalburlarda satılan alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhalarından alınarak, radyatörlerin arkasına konulabilir ve ısının içeri dağılması kolaylaştırılabilir.

Bir odadaki radyatör sayısı odanın metrekaresi ile doğru orantılı olmalıdır. Salonda fazladan radyatör varsa bir tanesi kapatılarak verimlilik sağlanabilir.

3.Enerji Sınıfı Yüksek Makineleri Tercih Edin

Evde kullanılan makinelerin en az A+ ve üstü enerji sınıfına sahip olması gerekir. A++ enerji sınıfı elektronik eşya, A enerji sınıfı ürüne göre %40 enerji tasarrufu sağlar. Çevrenin korunması ve doğal kaynakların verimli kullanılabilmesi için, enerjinin verimli kullanılması önemlidir. A sınıfı ürünler, enerji verimliliği için uzmanlar tarafından önerilir.

4.Evin İçerisine Güneş Depolayın

Güneş, doğal enerji kaynağıdır. Güneşli günlerde perdeleri açık tutarak, evin sıcaklığını arttırabilirsiniz. Evi havalandırmak için, sabah saatleri yerine güneşin en tepede bulunduğu öğlen saatlerinin tercih edilmesi gerekir. Güneşten yararlanmak, ısı için yapılacak masrafın da azalmasını sağlar.

5.Tasarruf Odaklı Alışkanlıklar Edinin

Ev içinde enerji tasarrufu yapmak için, ailenin tüm bireylerinin bu konuda bilinçli olması gerekir. Günlük hayatta edinilecek tasarruf odaklı alışkanlıklar, enerji verimliliğinde önemli bir noktadır. Gereksiz olarak yanan ışıkların söndürülmesi, kullanılmayan elektronik cihazların kapanması, duş süresinin kısa tutulması, çamaşır makinesinin tam kapasite çalıştırılması, fırın çalışırken kapağının sıkça açılmaması gibi alışkanlıklar ve basit önlemler enerji tasarrufu sağlar, enerji verimliliği için önemlidir.

Enerjiyi verimli kullanarak siz de enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

 

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.