Estetik Dolgu

09 Ocak 2019 Çarşamba, 23:24

Diş tedavilerinin görsel ve fonksiyonel olarak hastaları tatmin etmesi gerekir. Bu yüzden yapılacak olan dolguların da şekil ve renk anlamında doğal diş formunda olması önemlidir. Alan üzerinde uygulanacak dolgu sınırlarının belli olmaması gerekir.

Estetik dolgu malzemesi kompozit maddeden oluşmaktadır. Şekil verilebilen bu malzeme halojen ışıkla sert hale gelmekte ve dişe kimyasal olarak bağlanmaktadır. Daha önceki dönemlerde metal dolgu sistemlerinin daha dayanıklı ve fonksiyonel olduğu düşünülüyordu. Gelişen teknoloji ile beraber malzeme içeriği daha sağlan hale gelmiş ve metal dolgulara göre çok daha uzun ömürlü bir uygulama bulunmuştur.

 Ömrü Ne Kadardır?

Ağız bakımı yapıldığı zaman estetik dolgularda deformasyon ortaya çıkmamaktadır. Bununla beraber dolgularda aralanma ya da sızdırma görülmemektedir. 6 ay–1 yıl arası düzenli kontrol yaptırdığınızda estetik dolgularınızın bakımı yaptırabilir ve uzun ömürlü kalmalarına yardımcı olabilirsiniz. Yaptırmış olduğunuz dolgunun ömrü ağız bakımı ile bağlantılı olarak yer almaktadır. Sahip olduğunuz dişlerinizin rutin bakımı yapıldığı zaman diş üzerinde tespit edilen bir çürüme bulunmuyorsa estetik dolguyu değiştirmeniz gerekmektedir.

Estetik Dolgu Mu Porselen Kaplama Mo?

Dişlerinizin doğal yapısının korunmasını öneriyoruz. Diş üzerinden büyük çürüme ya da kırılmalar nedeniyle işlevselliğini yitirmiş olan dişlerin ilk olarak estetik dolguyla ne kadar sağlam yapılacağı düşünülür. Kompozit teknolojisinde ortaya çıkan gelişmeler ile beraber, eskiden porselen kaplama yapılması gereken pek çok diş uygulaması günümüzde sadece dolgu kullanılarak tamamlanmaktadır. Diş dolgusu konusunda uzman destek almak için www.pourdent.com adresini ziyaret edebilrisiniz.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.