Son Dakika
20 Ocak 2019 Pazar

Fındıkta depo şart!

22 Şubat 2018 Perşembe, 21:50

Yumurta Paketleme Tesisi ve Soğuk Hava Deposu gibi projelerle üreticilerin yanında yer alan Altınordu Belediyesi fındık içinde harekete geçiyor. Belediye Başkanı Engin Tekintaş, “Sadece doğrudan gelir desteği vermekle fındıktaki sorunların çözülmeyeceği kanaatindeyim” dedi.

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, üreticilere yönelik proje geliştirmeye devam ediyor. Daha önce Yumurta Paketleme Tesisi ve Soğuk Hava Deposu gibi projelere imza atarak birçok üreticinin yarasına merhem olan Başkan Tekintaş, fındık için de harekete geçiyor. Dünyanın en çok fındık üretimi yapılan il olan ve Ordu’nun tek geçim kaynağı fındıkla ilgili uzun süredir tartışılan lisanslı depoculukla ilgili Tekintaş, sektör paydaşlarıyla bir araya gelerek, fikir alışverişinde bulunacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Tekintaş, “Bina yapmak bir şey değil. Fındık depolanacak bir bina her şekilde inşa edilir ancak bunun işletim sistemini kurmamız lazım. Biz daha önceden lisanslı depoculukla ilgili açıklamalarımız olmuştu. Fakat burada sadece kaynak ve depo yetmiyor, bir de o bekleme süresince alış ve satış politikasını doğru belirleyecek bir yapıyla yola gitmeniz lazım. Bu işte aslında bizim yurt dışında gördüğümüz farklı örnekler var, farklı şeyler söyleyebiliriz. Ben çeşitli ortamlarda söylüyorum ama şu anda bunu burada zikretmek arka boyutu çok geniş olduğu için doğru değil. Ben geçmişte aldığımız bilgilerle birçok arkadaşımıza bunu aktardım. Bana sorarsınız bu işi üretici, sanayici, ihracatçı özellikle de zirai kuruluşlar olmak üzere bir de odalar, beş kurumun bir araya geleceği ortak bir mutabakatla çözebiliriz. Biz bu noktada üzerimize düşen görevi yapacağız” diye konuştu.

Politika belirlenmeli

Fındıkla ilgili politika belirlenmesi gerektiğini ifade eden Tekintaş, şöyle konuştu: “Fındıkla ilgili bir politika belirlenmesi lazım. Sadece doğrudan gelir desteği vermekle bu işin çözülmeyeceği kanaatindeyim. Buna farklı bir çözüm üreteceğiz. Bu önerimizi sunuyoruz. Biz ilgili yerlere bunu aktaracağız. Fikrim de şu; mutlaka bir fındıkla ilgili temel şura yapılıp bunun kanuna dönüşecek olan bir altyapısını ortaya çıkarmak gerekiyor ama tek taraflı değil. Finansmanından, üretiminden, ihracatından, topraktaki ilk sahibine kadar kim varsa hepsinin içinde olacağı bir şuranın gerçekleşmesi lazım. Buradan çıkacak olan  sonuç kanun olmalı. Maliyeti düşürecek, üretimi arttıracak, kaliteyi arttıracak ve siyasi bir yol entegre edecek, değiştirmeyecek her yıl yukarı aşağı dalgalanma olmayacağı standart ve stabil bir fiyatla yola devem etmek gerekiyor. Yoksa bu haliyle sanayici yatırım falan yapmaz.” MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.