Ordu 3 Hafta’da 7 Gencini Kaybetti

04 Haziran 2014 Çarşamba, 22:31

Kimisi 13 Mayıs’ta Soma faciasında yaşamını yitirdi, kimisi ise çalıştığı inşaatta alınmayan önlem yüzünden hayata veda etti. Bazıları ise genç yaşta kalp krizine yenik düştü. Son 20 Günde Ordu birçok gencini toprağa verdi. İşte genç yaşta hayatları sönen o gençler…

13 Mayıs’ta Manisa’nın Soma İlçesinde meydana gelen maden faciası sonrası 301 işçi hayatını kaybetmişti. O işçilerden 4’ü Orduluydu. Feci olayda hayatını kaybedenlerden birisi de 19 yaşında madene inen ve daha bir yıl geçmeden feci olayda babasıyla can veren Korganlı Ferhat Avkaş’tı… Ağustos ayında askere gidecekti Avkaş. Hem askerlik hem de ailesinin borçları için Soma’da ekmek mücadelesi veren işçilerden yalnızca biriydi. Avkaş’ın Soma madeninden babası Hüseyin Avkaş ile cansız bedeni çıktı. Hayalleri de planları da yarım kaldı.

Hayalleri umutları yarım kalan isimlerden biri de Korganlı İsa Sadan’dı. Korgan’ın Yenipınar Mahallesinden olan Sadan, daha 4 ay önce sözlenmişti… Eğer Soma’daki feci kazada hayatını kaybetmese Haziran’da nişanlanacak ve fındıktan sonra ise düğün yapacaktı. Olmadı. Onunda hayalleri son buldu… Yalnızca Soma’da olmadı Ordu’nun kayıpları. Ünyeli Çetin Varilci ise Antalya da geçirdiği kalp krizi sonucu 16 yaşında hayata veda etti.

Kemer’de bir otele staj için giden Turizm Meslek Lisesi öğrencisi Çetin Varilci, bir köpeğin havlamasından korkarak kaçtığı sırada kalbine yenik düşerek can vermişti… Bazıları ise çocukluk hayalinin peşinden gitmek için düşmüştü gurbet yoluna. ABD’de uçuş eğitimi gören THY Pilot Adayı Fatsalı Sercan Karamustafaoğlu, odasında ölü bulunmuştu… Çocukluk hayali olan mesleğin zorlu eğitim şartlarına dayanamayan Sercan Karamustafaoğlu ise kendi canına son vererek, yakınlarını yasa boğdu. Salih Karayalı. Daha 20 yaşında Ordu’nun Kabataş İlçesine bağlı Alankent Mahallesinden düşmüştü gurbet yollara… İstanbul Kartal’da bir inşaatta çalışırken, 16. kattan düşerek feci şekilde can veren 3 işçiden birisiydi Karayalı. Salih Karayalı’dan geriye sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı “ölürsem mezarımın üzerine topraklar örtün taştan bıktım artık” yazısı kalmıştı..

Feci olayda hayatını kaybetmese 15 gün sonra askere gidecekti Karayalı. Olmadı. O da yerine getirilen isteği ile son yolculuğuna uğurlandı… Ordu, son gencini Akkuş İlçesinden uğurladı. 15 gün önce Antalya’da kalbine yenik düşen Çetin Varilci’nin ardından 15 gün sonra abisi Murat Varilci’de hayatını kaybetti. 33 yaşındaki ağabey Varilci’nin sonu da kardeşi ile aynıydı. Çay toplamak için gittiği Rize’de direksiyon başında kalp krizi geçiren ağabey varilci de kalbine yenik düştü… Ordu’ya bir başka acı haber İstanbul’dan geldi. Balıkçılık yapmak için İstanbul’a giden Zafer Kara aşırı rüzgarlı havada denize düşerek hayatını kaybetti.

17 yaşandaki genç Perşembe İlçesinin Kazancılı Mahallesi’nde toprağa verildi. Ordu son 20 günde böylece 7 genci hakka uğurladı, onlarla birlikte fake taksi hayalleri ve umutlarını da toprağa gömdü.

Orducu Haber

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Fotokopi Makinası