Son Dakika
20 Ocak 2019 Pazar

ORDU’DA KRİZ MASASI KURULUYOR

05 Ağustos 2017 Cumartesi, 00:27

İçişleri Bakanlığı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından; ülkedeki kalkışmalar, artan terör olayları, yaygın şiddet hareketleri, ağır ekonomik bunalımlar, siber saldırılar, enerji arz güvenliği, milli güvenliği tehdit eden yurtdışı kaynaklı gelişmeler ve doğal afetlere yönelik yapılanmaya gitti. Bakanlık ve illerde 7 gün 24 saat esasına çalışacak “Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezleri (GAMER)” oluşturuldu. Merkezler; güvenlik kaynaklı acil durumlara ilişkin tedbirlerin ülke düzeyinde etkin şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli önlemleri alacak.

Vali Yardımcısı Ahmet Arık, GAMER’in Ordu’da da faaliyetlerine başlayacağını söyledi. Belirlenen bir alanda merkezin kurulacağını belirten Arık, daha sonra merkezin inşaatı devam eden 112 Sağlık Kompleksine taşınacağını belirtti. Konu ile ilgili açıklama yapan Arık, “Acil durumlarda, orada toplantılar yapılacak. Burası bir kriz masası işlevi görecek. Buranın bir merkezi olacak. Burada yapılan çalışmaları bakanlığımıza gösterebileceğiz. Buradaki amacımız karar vericilerin sahayı, taşrayı doğru görebilmesini, doğru kararlar alabilmesini sağlamak amacıyla bir birim oluşturacağız. Biz ilk olarak hazırladığımız başka bir binada faaliyete geçireceğiz. Ancak 112 binası bittiğinde bunu 112 binasının içerisinde taşıyacağız.” dedi.

Öte yandan Arık, 112 binasının 8 ay içerisinde bitirilmesini hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Senaryo üretecek
Arık, merkezin acil durumlara karşı önlem alacağını ifade ederek, “7 gün 24 saat esasını göre çalışacak merkezler; güvenlik kaynaklı acil durumlara ilişkin hizmetlerin ülke düzeyinde etkin şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli önlemleri alacak. Merkez, güvenlik kaynaklı acil durumlara ilişkin senaryolar üretecek ve sanki gerçekleşiyormuş gibi tatbikatlar gerçekleştirecek. Merkezin görevi “risk değerlendirmelerine dayalı olarak bütün durum ve ihtimallere yönelik senaryolar geliştirmek. Planlı, proaktif ve önleyici bir yaklaşımla oluşabilecek zararları aza indirmek, insan yaşamını güvence altına almak ve kolaylaştırmak” diye konuştu.

Entegre haberleşme

Risk oluşturan mekanlardan kesintisiz görüntü sağlanacağını da ifade eden Arık, “Merkezin haberleşme, bilgi ve belge akışı, merkez bünyesinde kurulacak olan kesintisiz ve güvenlik haberleşme sistemi üzerinden yapılacak. İki ay içinde GSM, uydu ve telsiz bileşenleri ile emniyet, Jandarma ve sahil güvenlik bölgelerindeki JEMUS, SAHMUS, OGS, HGS, EDS gibi bilgi, veri ve görüntü sistemleri entegre edilecek. Kamu binaları, havaalanları, liman, lojistik alanlar, sanayi bölgeleri, alışveriş merkezleri, enerji tesisleri, benzin istasyonları, spor kompleksleri, stadyumlar, yolcu ve yük terminalleri, gar, kültür ve kongre merkezleri, ticari kompleksler, otel, pansiyon ve öğrenci yurdu gibi insanların yoğun olarak kullandığı risk oluşturan mekanlardan kesintisiz ve güvenilir bir görüntü sağlanacak.” şeklinde konuştu.

Acil numaralara tek numara

Emniyet, sağlık, itfaiye gibi acil numaraların 112 acil numarası altında toplanacağını kaydeden Arık, şöyle konuştu: “112 acil dediğimiz sistemde 155, 156, 110 gibi acil telefon numaraları tek numarada birleşecek. Yani yangında olsa, kavgada olsa herkes 112’yi arayacak ve oradaki operatör hangi birim ise hemen içerisinde bulunan birime aktaracak. Bu birimlerin içerisinde emniyetten, AFAD’tan, jandarmadan, itfaiyeden görevliler olacak. O görevliler iletişime geçip ilgili birimleri harekete geçirecek. Nasıl Avrupa’da veya Amerika’da 911 hattı varsa bizde de 112 hattı olacak. Bu tamamlandığında çok modern bir sistem olacak.”  MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HAB

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.