pnömatik sistemlerin çalışması

06 Eylül 2019 Cuma, 00:23

Solunulan havanın, atmosferden alınarak, ufak bir hacme güç uygulanarak doldurulan hava sıkıştırılan havadır. Bunu sağlayan pnömatik sistemler, endüstriyel ortamda ortamın havasını, mekanik harekete çevirmek adına önemli bir ihtiyaçtır. Pnömatikte kullanılan madde temiz hava olduğu için ve yeterli verimlilik düzeyinde kullanılmasından dolayı, üretim sahalarının otomatik sistemlerinde pnömatik sistemler kullanılmaktadır. Oldukça geniş bir kullanım alanı vardır ve çeşitli şekillerde tasarlanmakta ve farklı çözümler için kullanılmaktadır. Bu sistemler en son teknoloji olarak bilinmektedir. Verimliliği en üst düzeye çıkarmak için kullanılmaktadır. Pnömatik sistemlere en basit örneği vermek gerekirse, şişirilmiş balonlardır. Yeterli miktardaki balonun şişirilmesinden sonra, balonun serbest bırakılması ile, içindeki güç enerjiye dönüşerek, balonun hareket etmesini sağlayacaktır.

Pnömatik genelde, verimliliğin yükselmesinde ve geliştirilmesinde daha fazla kullanılmakta ve endüstride yoğun kullanılan bir sistem olarak yer almaktadır. Pnömatik sistemlerin, diğer sistemlere oranla avantajları fazladır. Patlama riski olmaması, alev alma durumu sıfır olması, bunların diğer sistemlere göre daha fazla tercih edilmesine sebep olmaktadır. Çalışma tasarrufu açısından da büyük avantaj sağlamaktadır. Sistem içerisindeki kuvvetin şiddeti istenilen şekilde ayarlanmaktadır. Sistemde dolaşan maddenin hava olması nedeniyle, herhangi bir akışkan maddeye de gerek duyulmamaktadır. Bu sistem için yapılan yatırımla, enerji depolaması gerçekleştirebilmektedir. İstenildiğinde bu enerji kullanılabilmektedir. Yine tercihe bağlı şekilde enerjinin başka bölgelere aktarılması da mümkündür. Yüksek basınç ve elektrik kaçağı riski barındırmamalarıyla tercih sebebidir. Çok yüksek basınca dayanıklı oldukları için, bağlantı bölgesindeki elemanlar da zarar görmeden uzun süre kullanılmaktadır. Genel olarak ekonomik bir sistemdir ve kolay montaj edilir, gerektiğinde kolayca da demonte edilebilmektedir. Endüstriyel alanda kullanılan atmosferik hava,, motorla çevrilerek, kompresör denilen bir pompayla sıkıştırılmaktadır. Kompresörün görevi burada havayı direnci yüksek bir hazneye doldurmaktadır. Bu işlemler tamamlandığında, faydalı olacak bir tank doldurulur enerji depolanmış olur. Pnömatik sistemler, seri üretimde otomasyonun kullanılmasıyla verimin arttırılması işleminin gerçekleştirilmesi şekilde yapılmaktadır. Sürekli geliştirilmekte ve kullanılmaktadır.

Manuel yapılan birçok üretim işlemlerinde emniyet ve kontrol sistemleri de pnömatik ile yapılmaktadır. Vakumlu çalışma yapıldığında, pnömatik sistem elemanlarının birbiriyle uyumluluğu ev tasarlayanlarının sorumluğundadır.

http://www.gozlempnomatik.com/

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.