Son Dakika
20 Ocak 2019 Pazar

Suriyeliler fındık bahçesine girebilir

05 Ağustos 2017 Cumartesi, 00:27

Gürcü işçiler ile ilgili İçişleri Bakanlığının genelge yayınlandığını ifade eden İŞKUR Müdürü İsa Kaymak, “Yasal izinle Türkiye’ye girmiş olan ve oturma izni olan Gürcü işçiler YUMİ denen yabancı işçilerin çalışmalarını düzenleyen bir sistem üzerinden başvuru yaptıklarında bu başvurular ile birlikte kaymakamlıklara başvurduklarında kendilerine sadece fındık toplamak için izin belgesi veriliyor. Bu belgenin süresi 90 gün. Bu belge ile birlikte Gürcü işçi çalıştırıldığında onlar yabancı işçi muamelesi görmüyor.” dedi.

Kaçak her bir işçinin cezası 6 Bin Lira

İŞKUR Müdürü Kaymak, sözlerini şöyle sürürdü: “Eğer kaymakamlıklardan alınan 90 günlük çalışma belgesi olmadan Gürcü işçi fındık bahçelerinde çalışır da bir şekilde bu durum tutanakla tespit edilirse 6 Bin Lira’nın üzerinde bahçe sahibine cezai müeyyide uygulanacak. Bu her bir işçi için uygulanacak. İşçilerin sayısı arttığında bu üretici için ciddi sıkıntı oluşturabilecek bir rakam. Biz geçmiş yıllarda bunu yaşadık. Ayrıca fındık bahçelerinde yaralanma, yuvarlanma, böcek ısırması gibi olaylarla konunun hastaneye intikali sonrası tutanak tutma olayı olabiliyor. O yüzden bu konuya dikkat edilmesini istiyoruz.”

Suriyeliler fındık toplayabilir

Suriyeli işçilerinde durumuna değinen İŞKUR Müdürü Kaymak, “Suriyeli işçiler valiliklerden alınabilecek mevsimlik çalışma izni ile fındık bahçesinde fındık toplamak üzere çalışabilirler. Ancak burada her ilin bir il kotası var. Ayrıca burada çalışabilecekleri bir il sınırı var.  Bu önemli. Bunlar uyulduktan sonra bir sıkıntı söz konusu değil. Bu konuda hassas olunmasını hatırlatıyoruz.” diye konuştu. CAHİT TÜRCAN-ÖZEL HABER

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.