Yaşlılara saygı haftasını kutladılar

22 Mart 2018 Perşembe, 00:35
Yaşlılara saygı haftasını kutladılar

Vali Seddar Yavuz, 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında Ahmet Cemal Mağden Huzurevi’nde düzenlenen programa katıldı.

Ahmet Cemal Mağden Huzurevi’nde gerçekleştirilen programa, Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Altınordu Belediye Engin Tekintaş, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Ercan Okur, Huzurevi Müdürü Ümit Bayramiç, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Program, Güzelordu Meliha-Lütfü Türkmen İlkokulu folklor ekibi tarafından sunulan halk oyunları gösterisi ile başladı.

Minik öğrencilerin halk oyunları gösterisi Vali Seddar Yavuz, eşi Selda Yavuz ve diğer protokol üyeleri tarafından tam not aldı.

18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası  dolayısıyla düzenlenen programda daha sonra Ahmet Cemal Mağden Huzurevi’nde kalan yaşlıların hazırlamış olduğu,  “El Ürünleri Sergisi”nin açılış kurdelesi Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş tarafından kesildi.

Vali Yavuz, eşi Selda Yavuz ve diğer protokol üyeleri ile birlikte elmas işleme, ahşap boyama, boncuktan tesbih ve kolyeler, teşbih kutu kaplama, goblen işleme ile Ortadoğu’da doğmuş ve Avrupa’dan Uzakdoğu’ya kadar yayılmış çivi ve telin maharetli ellerde şekillendiği, çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile objelere estetik görünüm kazandırılması işlemi olarak tanımlanan belli örgü teknikleri kullanılarak hazırlanan hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler ve çizgi film karakterleri panolar haline getirilebildiği filografi ve atık malzemelerin değerlendirildiği el sanatlarının yer aldığı sergiyi gezerek,  eserler hakkında bilgiler aldı.

Vali Seddar Yavuz, huzurevi sakinleri ile de bir süre sohbet ederek, onlarla yakından ilgilendi ve hatırlarını sordu.

Her yıl 18-24 Mart tarihleri arasında Yaşlılara Saygı Haftasının kutlandığını hatırlatarak konuşmasına başlayan Vali Seddar Yavuz, ”Yaşlılar haftamızı tebrik ediyor, kutluyorum. Esasında yaşlı demekten ziyade tecrübeden bahsetmemiz gerekir. Hepimizi bugünlere getiren, toplumumuzun gelişmesine ve bugünlere gelmemize vesile olan bütün büyüklerimize en derin sevgilerimizi, saygılarımızı sunuyorum. İyi ki varlar. Bir milletin büyüklüğü de büyüklerine gösterdiği sevgiyle şefkatle ölçülür. O nedenle bizim bu tecrübe ve birikime saygı göstermemiz gerekir. Biz küçükken büyüklerimiz bizleri nasıl şefkatle kucakladılarsa, onlar da yaşlandığında biz de onları aynı şekilde kucaklamalı, şefkatle sarılmalıyız. Bu aynı zamanda bir insanlık, bir vicdan, bir vefa borcudur” diye konuştu.

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde özellikle sosyal politikalar alanında büyük bir devrim gerçekleştirmiştir. Bu devrimlerden bir tanesi de büyüklerimizin, yaşlılarımızın şartlarının iyileştirilmesi ve hayata bağlanmasıdır. Bu anlamda da huzurevlerimiz, yaşlı bakım hizmetlerimiz dünya ile yarışır durumdadır” diyen Vali Yavuz, “Huzurevi sakinlerimizin yaptığı eserleri bugün birlikte gördük, memnuniyetle müşahede ettik. Burada hocalarımız kendileriyle yakından ilgileniyor. Emeği geçen başta kurum çalışanlarımız ve hocalarımız olmak üzere ayrı ayrı hepsine teşekkür ediyor, bu vesile ile bir kez daha yaşlılarımıza en derin saygılarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Yavuz, konuşmasında 21 Mart tarihinin aynı zamanda Dünya Down Sendromu Günü ve Nevruz Bayramı olarak kutlandığını da hatırlatarak, ”Toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü olarak kutlanıyor. Dezavantajlı toplumsal gruplardan olan bu gruplar ile ilgili olarak da devletimizin her daim yanlarında olduğunu bir kez daha söylemek istiyorum. Diğer taraftan hepinizin bildiği gibi Türk dünyası ve Orta Asya’da kutlanan Nevruz Bayramı’nı da idrak ediyoruz. Bu vesileyle tüm Orta Asya toplulukları başta olmak üzere Aziz Türk milletinin Nevruz bayramını kutluyorum. Farklı etnik köken, mezhepsel ya da inancımız farklı olabilir ama biz bir milletiz, tek milletiz. O yüzden farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeliyiz. Ay yıldızlı bayrağımızın altında toplanmalı, ona sahip çıkmalıyız. Hepinizin bildiği gibi 81 milyon vatan evladının ikinci bir adresi yoktur. Balkanlar’ın, Kafkasların, hatta Ortadoğu’nun ve Afrika’nın ikinci adresi Türkiye’dir. İkinci adresi bulamamışsak, birinci adresimize sahip çıkalım” diyerek sözlerini tamamladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.