Son Dakika
18 Mart 2018 Pazar

  Yılın torunu Gürgentepe’den çıktı!

05 Ağustos 2017 Cumartesi, 00:27

Uzun zamandır Gürgentepe’nin ana sorunlarından birinin göç olduğu belirtilir. Ancak sayıları az da olsa tersi örnekler de yaşanıyor. Tıpkı Kader Yazıcı’nın yaptığı gibi. İstanbul’da şarküteri işleten Kader Yazıcı son 8 aydır geri dönüş yaptığı Gürgentepe’de yaşıyor. Onun İstanbul’u terk ederek Gürgentepe’ye gelmesini nedeni ise gerçekten bam başka.

Onu bir apartman dairesine hapsetmek istemedim

Bu sıra dışı dönüş hikayesini Ordu Olay’a anlatan Kader Yazıcı, “Ben 15 yıldır İstanbul’da yaşıyordum. Gürgentepe’deki dayım vefat edince anneannem Hakime Yazıcı burada yalnız kaldı. Onu İstanbul’a da götürebilirdim belki ama anneannemi İstanbul’da bir apartman dairesine kapatmaktansa ben buraya gelmeyi tercih ettim. Hem vefa borcumu ödemek hem de onların burada yıllardır yaşadıkları yerde ömürlerini huzurlu bir şekilde tamamlaması için Gürgentepe’ye geldim.” dedi.

Bir kişi kazansak memlekete faydası olur dedik

Gürgentepe’ye geldiğinde iş arayışına girdiğini aktaran Yazıcı, “Bu çay ocağının belediye tarafından ihale edildiğini öğrenince bir ortakla buraya aldık. Burada çay var, tost var, köfte var. Bir de kitap var. Gürgentepe’de kütüphane bulunmayan bir ortamda evimizdeki kitapları buraya getirelim diye düşündük. Belki birlerinin ilgisini çeker diye düşündük. En azından okunmasa bile farklı bir sohbete, muhabbete vesile olur diye düşündük. Kitap okuyan bir kişi bile kazansak memleketimiz için iyi olur dedik. O yüzden kitapları buraya getirdik. Ancak şu ana kadar arzuladığımız ile maalesef pek olmadı.” diye konuştu.

Yol kenarındaki kütük masa oldu

Kitapların dışında da bir başka farklılığa da değinen Yazıcı, “Burada masaları biz kendimiz yapalım diye düşündük. Zaten çak fazla da bir paramız yoktu. Bunun arayışı içindeyken yol kenarında bir kütük gördük. Onu kesip biçtirerek masa haline getirebilir miyiz dedik. Bir marangozla konuştuk ve bu düşüncemizi hayata geçirdik. Burada bizim masalarımız en az 100 yıllık bir gürgen ağacından oluşuyor. Aslında daha farklı şeyler de düşünüyoruz. Belki o ilerleyen zamanda olacak. Çünkü bunları yaparken çok fazla zamanımız yoktu. Bizce hoş bir görüntü oldu diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu. HASAN CEM ÖZEL-ÖZEL HABER

 

                      

 

      

                      

 

      

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fakro çatı merdivenleri fakro çatı pencereleri seslizindan